Jak zazimovat podzemní nádrž na vodu
Přidáno: 31. 1. 2022 14:15:00 Počet shlédnutí: 2041
31 Leden 2022
Tuhé mrazy rozhodně podzemním nádržím na dešťovou vodu nesvědčí. Právě v zimě nejvíce hrozí poškození jednotlivých dílů. Jak je správně zazimovat, abychom se vyhnuli nechtěným komplikacím?
Tuhé mrazy rozhodně podzemním nádržím na dešťovou vodu nesvědčí. Právě v zimě nejvíce hrozí poškození jednotlivých dílů. Jak je správně zazimovat, abychom se vyhnuli nechtěným komplikacím?
Pokud patříte mezi ty, kteří využívají dešťovou vodu pro zalévání zahrady, měli byste být na pozoru. Veškeré ventily, postřikovače a další díly jsou uloženy velmi mělko pod povrchem a proti mrazu nejsou dokonale chráněný. Platí to jak pro automatické, tak i manuální zavlažovací systémy. Mráz už pak nemá žádné překážky k tomu, aby poničil nebo roztrhal části zavlažování.
Jak správně zazimovat podzemní nádrž na dešťovku
Stejně, jako vypouštíte letní vodovody, je nutné věnovat pozornost i podzemním nádržím na dešťovou vodu. Samotný proces je velmi jednoduchý. U nádrží s ponorným čerpadlem a vodovodem jen těsně pod povrchem postupujte tak, že nejprve vypnete přívod elektriky do nádrže. Můžete vyhodit jističe čerpadla, nebo vytáhnete kabel ze zásuvky. Poté otevřete vypouštěcí ventil a otevřete všechny ventily přípojných míst na zahradě. Kompresorem následně směrem od zahradních ventilů celý systém vyfoukněte.
Jestliže patříte mezi šťastlivce, kteří mají nádrž v zemi alespoň půl metru pod povrchem, máte vyhráno. V takové hloubce se vašemu systému zavlažování ani samotné nádrži nemůže nic stát. V dolní části nádrže se totiž drží stále plusová teplota, takže nedojde k její zamrznutí. Takže ani silný zimní mráz nemá šanci.
A pokud využíváte dešťovou vodu celoročně, například pro splachování toalety nebo praní prádla, pak zbystřete. Tento systém bývá povětšinou instalován tak, aby jsme srážkovou vodu využili doma i pro zalévání. V tomto případě je zazimování venkovního okruhu nutné.